نظارت و رتبه­بندی موسسات حسابرسی 

غلامحسین دوانی

عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی

موضوع رتبه­بندی موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی و طبقه­بندی آنها چند مدتی است که در سازمان بورس و حتی در میان اعضای حرفه حسابداری مطرح شده و ظاهراً این موضوع دارای موافقین و مخالفین خاص نیز می­باشد. عده­ای از حسابرسان معتقدند اساساً رتبه­بندی در میان موسسات حسابرسی در هیچ کجای دنیا مطرح نمی­باشد زیرا مثل اینست که بگوئیم پزشک درجه 1، پزشک درجه 2 و برعکس برخی حسابرسان دیگر که در اقلیت هم هستند معتقدند که برای کیفیت کار حسابرسان باید رتبه­بندی وجود داشته باشد. در این میان خبرنگار این روزنامه به سراغ آقای غلامحسین دوانی عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران که در این میان دارای نقطه نظرات خاصی می­باشند رفته و مصاحبه­ای را با ایشان بعمل آورده که توجه خوانندگان را بدان جلب می­کنیم.

                                       

1- آقای دوانی موضوع رتبه­بندی موسسات­ حسابرسی چیست و چگونه مطرح شده است؟

ج- این روزها بحث­های زیادی پیرامون رتبه بندی موسسات حسابرسی مطرح شده، جالب آنکه حتی افراد غیرحرفه­ای هم ظاهراً به این بحث پیوسته­اند فارغ از آنکه موسسات حسابرسی بدلیل ماهیت و تنوع فعالیت، کوچک یا بزرگ بودن مشتریان، ریسک پذیری مشتریان و دهها علت دیگر نمی­توانند دارای یک ضابطه خاص رتبه­بندی باشند. در دو سال گذشته که بورس کراراً موضوع رتبه­بندی موسسات حسابرسی را مطرح کرد ما از طریق بورس امریکا و چند موسسه بین­المللی حسابرسی در مورد رتبه­بندی جستجو کردیم که پاسخ همه مبنی بر این بود که رتبه­بندی بر مبنای امتیازدهی در هیچ کجای دنیا در مورد موسسات حسابرسی وجود ندارد. بلکه موسسات حسابرسی از طریق جوامع حرفه­ای یا ارگانهای خاص تحت نظارتی به نام «کنترل کیفیت» قرار می­گیرند. بررسی اسناد و مدارک فدراسیون بین­المللی حسابداران (IFAC) و مستندات وب­گاه انجمن حسابداران خبره انگلستان و امریکا نشان می­دهد که چیزی به نام رتبه­بندی موسسات بر اساس سیستم امتیازدهی وجود ندارد بلکه رتبه­بندی موسسات بین­المللی حسابرسی بر اساس درآمد معیار اصولی شناسائی برترین می­باشد زیرا فرض بر این است که یک بازار کارا و پاسخگو به طرف موسسات حسابرسی خوب خواهند رفت و این امر در حجم درآمدی آنها اثر می­گذارد. مدارک و مستندات حاکی از بررسیهای موجود در وب­گاه بورس امریکا بعنوان پیشقراولان بورسهای جهان، انجمن حسابداران خبره امریکا (AICPA) و انجمن حسابداران قسم خورده بریتانیا (ICAEW) نشان می­دهد که مقوله­ای به نام رتبه­بندی موسسات حسابرسی وجود ندارد بلکه برای نظارت بر فرآیند حسابرسی موسسات حسابرسی مراجعه مستقل از AICPA و بورس و با حضور برجسته­ترین حسابرسان جهان که خود زمانی از مدیران ارشد موسسات حسابرسی بزرگ بوده­اند (دوستان خوب توجه کنند) نظارت بر فرآیند حسابرسی موسسات حسابرسی به ویژه حسابرسی شرکتهای عضو بورس را انجام می­دهند. چارچوب نظارتی این مراجع امتیازبندی و امتیازدهی نمی­باشد بلکه رسیدگی محتوائی است. هدف این مراجع نظارتی ارتقای شفافیت گزارشگری در چارچوب اطلاع­رسانی در بازار سرمایه می­باشد و لاغیر. برای اطلاعات بیشتر می­توان به پایگاه­ اطلاعاتی انجمن حسابداران خبره امریکا در بخش Spotlight area قسمت Audit quality centre مراجعه کرد.

جدول ذیل رتبه­بندی موسسات حسابرسی بزرگ جهان را نمایش می­دهد که مشخص می­شود معیار رتبه­بندی آنها صرفاً درآمد آنها بوده است....... .

نکته : دوستان عزیز توجه کنند که وقتی فایل را دانلود کردند احتمالا فایل با پسوند jpg . باشد که پس ازدانلود بر روی فایل کلید راست نماید و کزینه rename را انتخاب نماید و هر اسمی که دلتان می خواهد بگذارید وفقط در آخر با پسوند doc . تمام کنید بهعنوان  مثال( doc . رتبه)

ادامه مطلب ......